تبلیغات
معارف.توحید.اخلاق.اعتقادات.عرفان - ذكر فضائل امیر المؤمنین علی(علیه السلام) از زبان عمرو عاص!

معارف.توحید.اخلاق.اعتقادات.عرفان

دین زیباست چون خدا زیباست

ذكر فضائل امیر المؤمنین علی(علیه السلام) از زبان عمرو عاص!

به معاویه گفتند: كه عمرو عاص با هوش‏ترین عرب است و اگر مى‏خواهى به حكومت‏برسى و قتال تو با على بن ابى طالب سر و صورتى گیرد از عمرو عاص بى‏نیاز نخواهى بود، بنابر این‏معاویه نامه‏اى به عمرو عاص نوشت و او را به یارى خود براى پیكار با امیر المؤمنین دعوت كرد،

 

عمرو عاص در جواب او نوشت:

 

اما بعد فانى قرات كتابك و فهمته.فاما ما دعوتنى الیه من خلع ربقة الاسلام من عنقى و التهون معك فى الضلالة و اعانتى ایاك على الباطل و اختراط السیف فى وجه امیر المؤمنین على بن ابیطالب فهو اخو رسول الله صلى الله علیه و آله و سلم و ولیه و وصیه و وارثه و قاضى دینه و منجز وعده و صهره على ابنته سیدة نساء العالمین و ابو السبطین الحسن و الحسین سیدى شباب اهل الجنة.

 

و اما قولك انك خلیفة عثمان فقد عزلت‏بموته و زالت‏خلافتك و اما قولك ان امیر المؤمنین اشلى الصحابة على قتل عثمان فهو كذب و زور و غوایة.ویحك یا معاویة اما علمت ان ابا الحسن بذل نفسه لله تعالى و بات على فراش رسول الله صلى الله علیه و آله و سلم، و قال فیه: من كنت مولاه فعلى مولاه؟ فكتابك لا یخدع ذا عقل و لا ذا دین، و السلام.

 

«اما بعد من نامه تو را خواندم و از مضمون آن آگاهى یافتم.اما آنچه مرا بدان دعوت كردى از انداختن ذمه اسلام را از گردن خودم، و با تو به ضلالت و پستى ملحق شدن و یارى نمودن تو را بر باطل و شمشیر كشیدن در روى امیر المؤمنین على بن ابى طالب، پس او برادر رسول خدا و ولى او و وصى او و وارث او و ادا كننده دین او و وفا كننده وعده او و داماد و شوهر دختر او سیده زنان عالمیان، و پدر دو سبط او حسن و حسین دو سید جوانان اهل بهشت است.

 

و اما اینكه گفتى كه: من خلیفه عثمانم، به مرگ عثمان از حكومت معزول شدى و دیگر تو را در شام خلافتى نیست.

 

و اما اینكه گفتى: امیر المؤمنین صحابه رسول خدا را بر كشتن عثمان برانگیخت، این گفتارى است دروغ و باطل و براى اغواء نمودن مردم جاهل دستاویز نموده‏اى.

 

واى بر تو اى معاویه آیا نمى‏دانى كه حضرت ابو الحسن جان خود را در راه خدا بذل نمود و شب در بستر رسول خدا خوابید و تا به صبح در آنجا بیتوته نمود و رسول خدا درباره او گفت: «كسى كه من ولى و صاحب اختیار او هستم على ولى و صاحب اختیار اوست‏»؟! این نامه‏اى كه تو نوشته‏اى صاحب عقل و دین را نمى‏تواند بفریبد، و السلام‏».چون نامه عمرو عاص به معاویه رسید، عتبة بن ابى سفیان به او گفت كه: مایوس نباش و او را به حكومت و ولایت وعده بده و در سلطنت‏شریك گردان.لذا در نامه دیگرى كه به او نوشت و منشور حكومت مصر را ضمیمه نمود، چون عمرو عاص خود را حاكم مصر دید قلبش به معاویه گرائید و براى كارزار با على بن ابى طالب به شام كوچ كرد

 

منابع :تذكره‏ سبط ابن جوزى ص 49- 50

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :