تبلیغات
معارف.توحید.اخلاق.اعتقادات.عرفان - نکاتی در باب زیارت از آیت الله بهجت (ره)

معارف.توحید.اخلاق.اعتقادات.عرفان

دین زیباست چون خدا زیباست

نکاتی در باب زیارت از آیت الله بهجت (ره)

((زیارت شما قلبى باشد. در موقع ورود اذن دخول بخواهید، اگر حال داشتید به حرم بروید. هنگامى كه از حضرت رضاعلیه السّلام اذن دخول مى طلبید و مى گویید:
((أَأَدْخُلُ یا حُجَّةَ اللّهِ))(120)
- اى حجّت خدا، آیا وارد شوم ؟
به قلبتان مراجعه كنید و ببینید آیا تحوّلى در آن به وجود آمده و تغییر یافته است یا نه ؟ اگر تغییر حال در شما بود، حضرت علیه السّلام ه شما اجازه داده است . اذن دخول حضرت سید الشهداءعلیه السّلام ریه است ، اگر اشك آمد امام حسین علیه السّلام اذن دخول داده اند و وارد شوید.
اگر حال داشتید به حرم وارد شوید. اگر هیچ تغییرى در دل شما بوجود نیامد و دیدید حالتان مساعد نیست ، بهتر است به كار مستحبّى دیگرى بپردازید. سه روز روزه بگیرید و غسل كنید و بعد به حرم بروید و دوباره از حضرت اجازه ورود بخواهید.
زیارت امام رضاعلیه السّلام از زیارت امام حسین علیه السّلام بالاتر است ، چرا كه بسیارى از مسلمانان به زیارت امام حسین علیه السّلام مى روند. ولى فقط شیعیانِاثنى عشرى به زیارت حضرت رضاعلیه السّلام ى آیند.
بسیارى از حضرت رضاعلیه السّلام سئوال كردند و خواستند و جواب شنیدند، در نجف ، در كربلا، در مشهد مقدس ، كسى مادرش را به كول مى گرفت و به حرم مى برد. چیزهاى عجیبى را مى دید.
ملتفت باشید! معتقد باشید! شفا دادن الى ماشاء اللّه ! به تحقّق پیوسته . یكى از معاودین عراقى غدّه اى داشت و مى بایستى مورد عمل جراحى قرار مى گرفت . خطرناك بود، از آقا امام رضا خواست او را شفا بدهد، شب حضرت معصومه علیهاالسّلام را در خواب دید كه به وى فرمود:
((غدّه خوب مى شود. احتیاج به عمل ندارد))! ارتباط خواهر و برادر را ببینید كه از برادر خواسته خواهر جوابش را داده است .
همه زیارتنامه ها مورد تاءیید هستند. زیارت جامعه كبیره را بخوانید. زیارت امین اللّه مهمّ است . قلب شما بخواند. با زبان قلب خود بخوانید. لازم نیست حوائج خود را در محضر امام علیه السّلام بشمرید. حضرت علیه السّلام مى دانند! مبالغه در دعاها نكنید! زیارت قلبى باشد. امام رضاعلیه السّلام به كسى فرمودند
((از بعضى گریه ها ناراحت هستم ))!
یكى از بزرگان مى گفت : من به دو چیز امیدوارم :
اوّلاً - قرآن را با كسالت نخوانده ام . برخلاف بعضى كه قرآن را آنچنان مى خوانند كه گویى شاهنامه مى خوانند. قرآن كریم موجودى است شبیه عترت .
ثانیاً - در مجلس عزادارى حضرت سیدالشهداءعلیه السّلام گریه كرده ام .
حضرت آیت اللّه العظمى بروجردى رحمه اللّه مبتلا به درد چشم شدند، فرمودند:
((در روز عاشورا مقدارى از گِلِ پیشانى عزادارى امام حسین علیه السّلام ا بر چشمان خود مالیدم ، دیگر در عمرم مبتلا به درد چشم نشدم و از عینك هم استفاده نكردم !)).
پس از حادثه بمب گذارى در حرم مطهّر حضرت رضاعلیه السّلام حضرت به خواب كسى آمدند، سؤ ال شد
((در آن زمان شما كجا بودید؟)) فرمودند: ((كربلا بودم )) این جمله دو معنى دارد:
معنى اول اینكه حضرت رضاعلیه السّلام آن روز به كربلا رفته بودند.
معنى دوم یعنى این حادثه در كربلا هم تكرار شده است . دشمنان به صحن امام حسین علیه السّلام ریختند و ضریح را خراب كردند و در آن جا آتش روشن كردند!
كسى وارد حرم حضرت رضاعلیه السّلام شد، متوجّه شد سیدى نورانى در جلوى او مشغول خواندن زیارتنامه مى باشد، نزدیك او شد و متوجه شد كه ایشان اسامى معصومین - سلام اللّه علیهم - را یك یك با سلام ذكر مى فرمایند. هنگامى كه به نام مبارك امام زمان - عجل اللّه تعالى فرجه الشریف - رسیدند سكوت كردند! آن كس ‍ متوجه شد كه آن سید بزرگوار خود مولایمان امام زمان - سلام اللّه علیه و ارواحنا له الفداء - مى باشد.
در همین حرم حضرت رضاعلیه السّلام چه كراماتى مشاهده شده است . كسى در رؤ یا دید كه به حرم حضرت رضاعلیه السّلام مشرف شده و متوجه شد كه گنبد حرم شكافته شد و حضرت عیسى و حضرت مریم علیهماالسّلام از آنجا وارد حرم شدند. تختى گذاشتند و آن دو بر آن نشستند و حضرت رضاعلیه السّلام را زیارت كردند.
روز بعد آن كس در بیدارى به حرم مشرف گردید. ناگهان متوجه شد حرم كاملاً خلوت مى باشد! حضرت عیسى و حضرت مریم علیهماالسّلام ز گنبد وارد حرم شدند و و بر تختى نشستند و حضرت رضاعلیه السّلام ا زیارت كردند. زیارت نامه مى خواندند. همین زیارت نامه معمولى را مى خواندند! پس از خواندن زیارتنامه از همان بالاى گنبد برگشتند. دوباره وضع عادى شد و قیل و قال شروع گردید. حال آیا حضرت رضاعلیه السّلام وفات كرده است ؟
حرف آخر اینكه : عمل كنیم به هر چه مى دانیم . احتیاط كنیم در آنچه خوب نمى دانیم . با عصاى احتیاط حركت كنیم .
))

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :