تبلیغات
معارف.توحید.اخلاق.اعتقادات.عرفان - طهارت لسان -استاد صمدی آملی 1

معارف.توحید.اخلاق.اعتقادات.عرفان

دین زیباست چون خدا زیباست

یکشنبه 6 اردیبهشت 1388

طهارت لسان -استاد صمدی آملی 1

نویسنده: علیرضا ابوترابی   طبقه بندی: اخلاق و عرفان، 

طهارت لسان (1) -استاد صمدی آملی

                                            بسم الله الرحمن الرحیم
الحمد لله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا أبی القاسم محمد (صلی الله علیه و آله و سلم) و علی آله الطبین الطاهرین و علینا و علیكم و علی جمیع عباد الله الصالحین.
 
           ›› مردم! شما زندانی  اعمال خود می باشید، با استغفار خود را آزاد كنید. پشتهایتان از گناه سنگین است با طولانی نمودن سجده های خود آن را سبك نمایید. بدانید خد

اوند به عزت خود سوگند خورده است كه سجده كنندگان و نمازگزاران را عذاب نكند و در روزی كه مردم برای پروردگار جهانیان برمی خیزند، آنان را با آتش نترساند.
   مردم! كسی كه به مؤمن روزه داری افطار بدهد، ثواب آزاد كردن یك بنده و آمرزش گناهان گذشته خود را دارد. عرض كردند


: رسول خدا! همه ما نمی توانیم این كار را انجام دهیم. حضرت (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمودند: از آتش بپرهیزید، گرچه با نیم دانه خرمایی. از آتش بپرهیزید، گرچه با جرعه آبی.‹‹
تطهیر لسان (یكی از بخشهای طهارت ظاهری):
امروز خواستم از سخنان استاد صمدی آملی (مد ظله العالی) در خصوص تطهیر لسان بنویسم، گفتم چه خوب است طهارت را از همین اول ماه رمضان شروع كنیم بلكه خدا به بركت همین ماه عزیز توفیق طهارت به ما دهد .
 
طهارت لسان
       حضرت آقا در بحث طهارت عبارتی را در خصوص لسان آورده اند و آن اینكه: ›› و به خصوص لسان را دو طهارت است. یك صمت از مالا یعنی و دیگر مراعات عدل در آنچه كه از آن تعبیر می كند كه نه به نقص بیان درباره آن جائز باشد،ونه وصفش بدانچه كه موصوف بدان نیست. ‹‹
››صمت از ما لایعنی‹‹ یعنی سكوت از آنچه نباید بگوید. دهانی كه باز است و هرچه می خواهد می گوید به همراه نفسی كه این دهان  و زبان آلت اوست فاقد طهارت اند. مرجوم نراقی در معراج السعاده می فرماید: ››حتی زن و شوهر نیز حق ندارند در خلوت، حرفهای زشت و ركیك به هم بزنند. ‹‹زیرا حیف است از حقیقتی كه باید از آن نور خارج شود، حرفهای نامربوط بیرون آید مراد از ››صمت از ما لایعنی‹‹ كه در عبارت آمده است نیز همین است كه انسان نباید آنچه را كه مورد قصد انسانی اش نیست بگوید.
نفس معیار خوبی برای انسان است. ما باید محسوسات حواس پنجگانه مان را به واسطه بالا رفتن یا پائین آمدن نفس بسنجیم. اگر نفس به واسطه شنیدن كلامی بالا رفت، آن را بیشتر بشنویم. اگر پائین آمد از آن دوری كنیم. باید ببینیم آنچه را كه می شنویم سنگین مان می كند یا نه؟! ما را از حد انسانیت می اندازد یا نه؟! چه بسا افرادی كه با شنیدن یك حرف تا سالیان دراز پشیمان هستند.
مرحوم نراقی(ره) در معراج السعاده روایتی را نقل فرموده اند كه این روایت بیانگر شرح تكوینی ارتباط بین زبان و اعضا و جوارح است. در این روایت آمده است: اعضا و جوارح هر شخصی روزانه یك گفتگوی تكوینی با زبان دارند كه اگر قوی شویم می توانیم این گفتگو را بشنویم.
      
         هر روز صبح زبان به اعضاء و جوارح انسان می گوید، كیف أصبحتم! یعنی چگونه داخل صبح شدید و حالتان چطور است؟!
         اعضاء و جوارح در جواب می گویند: اگر تو ما را به حال خود بگذاری امر ما به خیر و خوبی است.
 
به تعبیر دیگر اعضاء و جوارح در جواب زبان می گویند: ای زبان! ما تو را در بهترین جای بدنمان قرار دادیم و همه ما به همراه فك بالا و فك پائین جمع شده ایم تا دژ محكمی برایت فراهم آوریم تا تو در آن راحت باشی و در این دژ هیچ ضربه ای به تو اصابت نكند كه اگر ضربه ای وارد آمد یا دندان بشكند یا چانه از بین برود. خواهشی كه از تو داریم این است كه در عوض این همه مردانگی كه در حقت كرده ایم تو مردانگی داشته باش و سكونت كن و حرف نزن كه اگر تو ساكت باشی ما هیچ مشكلی نخواهیم داشت، چرا كه خیلی وقتها تو كلمه ای می گویی و به جای تو ما را كتك می زنند. پس توجه دارید كه بسیاری از مشكلات زیر سر زبان است. لذا زبان باید سكوت كند كه طهارت آن در همین سكوت است.
 
 
سروران گرامی ادامه بحث طهارت لسان را ان شاء الله در پست بعدی قرار می دهم. فكر كنم تا الان خوب تشنه ی این صحبتهای زیبا و عرشی شده باشید. ضمناً این حقیر را از نظرات سازنده خود
بهره مند فرمائید.
ضمناً بمناسبت ایام ماه مبارك رمضان، مراسمی با سخنرانی حضرت استاد صمدی آملی"در شهر تهران"  برگزار می باشد: « 1- بعد از نماز ظهر و عصر مسجد اعظم تجریش » « 2- ساعت 9 شب ، پل مدیریت ، دانشگاه امام صادق(علیه السلام)».از تمامی علاقه مندان جهت شركت در این مراسم معنوی دعوت به عمل می آید.


››الهی، در بسته نیست، ما دست و پا بسته‌ایم. ‹‹

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :