تبلیغات
معارف.توحید.اخلاق.اعتقادات.عرفان - استاد صمدی آملی . تطهیر قوة لامسه (تطهیر یَد)

معارف.توحید.اخلاق.اعتقادات.عرفان

دین زیباست چون خدا زیباست

استاد صمدی آملی . تطهیر قوة لامسه (تطهیر یَد)

همچنان كه اشارت رفت سلطان ظهور قوة لامسه در یَد و سر انگشتان انسان می‌باشد، لذا در بخش تطهیر قوة لامسه به ذكر دستور العملی كه در باب تطهیر یَد وارد شده و به عمل مَسِّ ید معروف گشته و مستفاد از كلمة 24 كتاب عرشی هزار و یك كلمه از آثار گرانسنگ حضرت استاد علامه حسن‌زادة آملی روحی فداه است، تبرك می‌جوییم.

صورت دستورالعمل چنین است كه در بین الطلوعینِ روز چهارشنبه و پنجشنبه و جمعه با وضو و طهارت مصحف عزیز یعنی قرآن را می‌گشایی و با بِسْمِ اللهِ الْرَّحمَنِ الْرَّحِیم و چهارده بار

 

اللهم صلّ على محمّد و آلِ محمّد و عَجِّل فَرَجَهم افتتاح می‌نمایی، پس از آن انگشتانِ دست راست را بر سطر سطرِ سورة مباركة فاتحةالكتاب كه بسم الله الرحمن الرحیم نیز جزء آن است می‌كشی، و در هر سطر هنگام مد‌ّ ید بر آن آیة ( لاَ یَمَسُّهُ إِلاَّ المُطَهَّرُونَ) را قرائت می‌كنی؛ و پس از اتمام سوره حمد، از اول سورة نبأ ـ یعنی عَمَّ یتسائَلوُن ـ كه بِسْمِ اللهِ الْرَّحمَنِ الْرَّحِیم نیز جزء آن است تا آخر قرآن كه یك جزء كامل است همین دستور را بجا می‌آوری، و پس از اتمام باز چهارده بار صلوات به صورت فوق می‌فرستی، و پس از آن آیة ( و نُنزِّلُ مِنَ القُرآنِ مَا هُوَ شِفَاءٌ وَ رَحمَةٌ لِلْمُؤْمِنِینَ وَ لاَ یَزِیدُ الظَّلِمِینَ إلاَّ خَسَاراً)  را تلاوت می‌كنی. و اگر با یك دوره قرآن كامل همین دستور را بجا آوری تأثیر عجیبی خواهد داشت، بدین معنی كه در هر روز از روزهای نام برده یك دوره قرآن كامل بدانسان تمام شود نه این كه قرآن را در سه روز یاد شده تقسیم كنی. و اگر مدت بین الطلوعین وفا نكند یعنی وقت كم آید و آفتاب مقداری برآید باكی نیست. و اگر با چند جزو قرآن بدین دستور عمل شود هم صحیح است بشرط این كه اول آن سوره حمد و آخر آن سوره ناس باشد.

و نیز بدان كه اگر این ریاضت را پس از هر چند مد‌ّتی تكرار كنی تجدید عهدی بوده و فعل نیكی بشمار می‌آید. و دیگر بدان كه در اثنای ریاضت انگشتان دست سخت درد می‌گیرد به طوری كه گاهی دست را رمق حركت نخواهد بود. به تعبیر شریف حضرت استاد علامه در كلمة مذكور، گاه چنان می‌شد كه مدتی مدید دست را بر روی قرآن نگاه می‌داشتم تا درد آرام گیرد، و گاهی انگشتانم علاوه بر درد ورم می‌كرد تا پس از چند روزی درد و ورم آرام می‌شد ولی این درد بسیار مزه دارد، و گاهی این درد به دست چپ و دیگر اعضاء سرایت می‌كند. اما آنچه اهمیت دارد آن است كه درد مذكور نه تنها موجب طهارت ید است بلكه تمامی اعضای به درد آمده را مطهَّر می‌كند.

و نیز گفته‌اند كه عمل مزبور را تأثیری خاص در مطلق رشته‌های ارثماطیقی و نیز در عزائم و علاج و درمان و استخارت با قرآن و غیر قرآن بوده و موجب گشایش است.

حضرت استاد علامه در انتهای كلمة 24 هزار و یك كلمه به نقل از استادشان آقا سید مهدی قاضی رحمةالله‌علیه و آن جناب نیز از مرحوم میرزا جعفر جنانی نقل فرموده است: «برای تزكیة الید مس هر سطر دوره قرآن با قرائت بسم الله الرحمن الرحیم انجام گیرد. و انگشتر نقره كه نقش نگین آن بسم الله الرحمن الرحیم باشد، و علاوه بر آن روزی 786 بار بسم الله الرحمن الرحیم قرائت شود.»

                                                                                     حضرت استاد صمدی آملی حفظه الله

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :